Nasze pielgrzymki
Turza_Śląska_2015
Czuwanie w Turzy Śląskiej



29 sierpnia, jak co roku, udaliśmy się wraz z ks. Grzegorzem Rajsem do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej, aby wziąć udział w Nocy Pokuty i Wynagrodzenia. W drodze na czuwanie zatrzymaliśmy się w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej - Orzegowie. Miejsce to ks. Grzegorz wybrał nieprzypadkowo. Jest to bowiem rodzinna parafia pierwszego proboszcza i budowniczego naszego kościoła parafialnego - ks. Pawła Jaskółki. W Orzegowie przywitał nas tamtejszy proboszcz, ks. Ryszard Nowak, a kleryk pochodzący z parafii wprowadził nas w jej historię. Pomodliliśmy się za zmarłego ks. proboszcza Pawła i ruszyliśmy w stronę Śląskiej Fatimy, jak często nazywana bywa Turza.

Pielgrzymów przybywających do sanktuarium wita poruszający widok. Na Rajskim Placu rozstawionych jest wiele konfesjonałów, do których ustawiają się długie kolejki pielgrzymów, pragnących pojednać się z Bogiem.

O godzinie 20.30 rozpoczęła się Msza Święta sprawowana w intencji Ojca Świętego i episkopatu w naszym kraju. Przewodniczył jej emerytowany Metropolita Górnośląski, ks. abp Damian Zimoń. Przybył on na sierpniową Noc Pokuty już po raz trzydziesty. Po Eucharystii miała miejsce Godzina Przebłagania i procesja z Najświętszym Sakramentem, w czasie której błagaliśmy Boga o miłosierdzie dla całego Świata.

Następnie odmówiliśmy różaniec i o godzinie 24.00 zgromadziliśmy się na Pasterce Maryjnej, sprawowanej w intencji uczestników Nocy Pokuty i Wynagrodzenia. Miała ona szczególnie uroczysty charakter, ponieważ rozpoczynał się właśnie Dzień Pański – niedziela. O godzinie 1.00 rozpoczęło się nabożeństwo do Matki Bożej Płaczącej. Nawiązuje ono do objawień mających miejsce we włoskim mieście Syrakuzy, gdzie 29 sierpnia 1953 r. gipsowa kopia płaskorzeźby wyobrażającej Matkę Bożą zaczęła płakać ludzkimi łzami. W czasie procesji z figurą Maryi śpiewaliśmy pieśni i prosiliśmy Matkę Bożą o wstawiennictwo. Około godziny 2.00 opuściliśmy Turzę Śląską, w której jeszcze przez kilka następnych godzin pielgrzymi trwali na modlitewnym czuwaniu.

Turzańskie Sanktuarium jest miejscem sprzyjającym modlitwie, refleksji nad własnym życiem, pojednaniu z Bogiem i drugim człowiekiem. Warto wspomnieć, że Noc Pokuty i Wynagrodzenia ma miejsce nie tylko w sierpniu, ale przez cały rok, z 29 na 30 każdego miesiąca (w lutym z ostatniego na 1 marca).

Dziękujemy ks. Grzegorzowi za zorganizowanie kolejnej pielgrzymki.

Michał Wolszleger


Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: