Nasze pielgrzymki
Opolszczyzna

Opolszczyzna część III - Śladami Świętych
26 lipca 2014 r.



W ostatnią sobotę lipca pielgrzymowaliśmy na Opolszczyznę. W drodze do Opola nawiedziliśmy niewielką miejscowość Malnię.

Słynie ona z drewnianego kościółka św. Józefa oraz kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego – usytuowanego na niewielkim wzniesieniu. Historia jego powstania i architektura są bardzo ciekawe. Świątynia ta stanowi dwupoziomowy zespół dwóch obiektów położonych jeden na drugim. Czyżby zatem kościół na kościele?
Kiedy przyjrzymy się bliżej, łatwo dostrzec, że właśnie tak jest. Jest nim kościół dolny wybudowany w latach 1976-1978, dzięki staraniom otmęckiego proboszcza ks. Franciszka Duszy. Z najwyższego wzniesienia wydobyto kamień wapienny i w powstałym wgłębieniu wymurowano świątynię. Z kolei kościół górny stanowi drewniany kościółek poprotestancki pw. św. Franciszka, wzniesiony w latach 1801-1804 w Kostowie koło Kluczborka przez Antona von Strachwitz i odrestaurowanego przez Franciszka von Ballestrema – ówczesnego właściciela tej wsi w 1943 roku. Kiedy jednak po 1965 roku został opuszczony przez gminę ewangelicką, zdecydowano go w 1977 roku rozebrać i przenieść stamtąd do Malni, by go ponownie zrekonstruować. Plac kościelny zdobi także grota Matki Boskiej Fatimskiej i murowana dzwonnica z trzema dzwonami. Tuż obok kościoła znajdują się dwie kapliczki. Pierwsza – Wszystkich Świętych, a druga – poświęcona wywodzącemu się z Malni błogosławionemu o. Józefowi Cebuli (1902-1941).
Ta wyjątkowa postać zginęła śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym w Mauthausen i została wyniesiona na ołtarze przez naszego papieża Jana Pawła II w 1999 roku w Warszawie podczas beatyfikacji 108 męczenników z czasów II wojny światowej.

Następnie zwiedziliśmy Opole- Katedrę Krzyża Świętego, Stare Miasto, Kościół św. Aleksego, Kościół św. Wojciecha, Kościół oo. Franciszkanów. Popołudniu przejechaliśmy na zieloną wyspę Bolko, z której popłynęliśmy statkiem po Odrze.

W drodze powrotnej nawiedziliśmy Sanktuarium Szensztackie w Winiowej. Placówka w Winowie powstała w 1987 roku, jako zaplecze dla powstającego Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Winiów to także miejsce urodzenia błogosławionego Ojca Alojzego Ligudy, który zginął śmiercią męczeńską w Dachu. Na początku siostry poczęstowały nas śląskim kołaczem i kawą. A po Eucharystii, przy śpiewie i pieczeniu kiełbasek odbyło się ognisko.

Dzięki pielgrzymce zorganizowanej przez księdza Grzegorza Rajsa poznaliśmy niedaleką ziemię opolską i miejsca narodzin błogosławionych męczenników, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.

Małgorzata Bogacka

Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: