Boskie Wakacje 2016

Uniwersytet Chrystusowy
Boskie Wakacje 2016 (Płock – Toruń)

Podczas tegorocznych wakacji został zorganizowany kolejny wyjazd wypoczynkowy dla ministrantów i dzieci Maryi z dwóch parafii: suchogórskiej oraz pyskowickiej.

Pierwszego sierpnia, nad ranem, udaliśmy się w daleką drogę. Naszym celem był Płock, ośrodek rekolekcyjny „Studnia”. Warto wspomnieć, że nasze wyjazdy mają motyw przewodni. W tym roku zdecydowaliśmy się nie tylko na zabawę, ale i naukę wartościowych i przydatnych rzeczy, a przy okazji zapoznać naszych milusińskich z urokami studiowania. Każdy z opiekunów przygotował wykłady oraz ćwiczenia. Tematyka zajęć była różnorodna, dobrana zgodnie z wykształceniem i zainteresowaniem opiekunów – wykładowców. Odbywały się m.in. wykłady z dobrego wychowania, z rachunkowości, pierwszej pomocy czy postaw liturgicznych. Niektóre z tych przedmiotów brzmiały poważnie, ale każdy z wykładowców postarał się, aby wiedza przez niego wykładana dotarła w przyjazny sposób nawet do najmłodszych uczestników Uniwersytetu Chrystusowego. Oczywiście, nie zabrakło też nauki teologicznej – tą tematyką zajął się ks. Piotr Paszko, który podczas kazań starał się zapoznać wszystkich żaków z wybranymi przez siebie zagadnieniami.

Aby uczestnicy Boskich Wakacji poczuli klimat studiowania, pierwszego dnia został odśpiewany hymn „Gaude Mater” oraz uroczyście przedstawiono kadrę profesorską. Oczywiście, jak to ma miejsce na każdej wyższej uczelni, studenci zostali zobligowani do złożenia przysięgi oraz podpisania regulaminów Uniwersytetu Chrystusowego. Odbyły się również inauguracyjne wykłady.

Kolejnego dnia, aby odpocząć nieco od ćwiczeń i nauki, wybraliśmy się do płockiego zoo i do centrum Płocka. Po obiedzie, młodociani studenci uczestniczyli w kolejnych wykładach, a nawet zaliczali pierwszy przedmiot! Oczywiście, młodzież szybko przyswoiła wykładaną wiedzę i u wszystkich w indeksach pojawiły się pozytywne oceny z rachunkowości. Warto również wspomnieć, że każdego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć we Mszy św., a wieczorami wspólnie modliliśmy się oraz śpiewaliśmy przy akompaniamencie gitar i skrzypiec.

W środę czekała nas atrakcja w postaci całodniowego wyjazdu do Torunia. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy Mszą świętą w nowopowstałym Kościele wybudowanym przez Ojców Redemptorystów. Następnie podjechaliśmy do centrum miasta, gdzie pod czujnym okiem mistrza piernikarstwa i jego pomocnicy piekliśmy znane w całej Polsce toruńskie pierniczki.

W Muzeum Piernika, wróżka piernikowa opowiedziała nam o mechanizmach pieczenia pierniczków, ale w nieco niezwykły sposób. Każdy miał okazję pomóc w przygotowaniach małych słodkości oraz posmakować przypraw, które są dodawane do toruńskich pierniczków. Po zdobyciu takiej wiedzy każdy z nas mógł przystąpić do własnoręcznego wykonania piernika. Po godzinie, cali w mące, ale z piernikami w dłoniach wyszliśmy zadowoleni pozwiedzać stare miasto.

Kolejnego dnia, po Eucharystii, studenci mieli okazję posłuchać kolejnych wykładów, które zakończone były egzaminami. Sesja miały różną formę – każdy z wykładowców sprawdzał wiedzę w inny sposób. Nie było jednak egzaminu czy zaliczenia, które by sprawiło trudność dzieciom. Jak przystało na prawdziwych żaków, każdy musiał napisać krótką pracę magisterską. Czwartkowe popołudnie spędziliśmy na podsumowania nauki na Uniwersytecie Chrystusowym oraz wręczeniu dyplomów naszym – już – absolwentom.

Wśród żaków dwie osoby wykazały się największą wiedzą – uzyskały najwyższą średnią i to one zostały wyróżnione za wzorową postawę. Byli to: Mateusz Szafrański z Pyskowic oraz Bartosz Kaczówka z Suchej Góry. Pamiątkowe dyplomy, czapki żakowskie, nagrody to tylko niektóre z pamiątek, jakimi zostali nagrodzeni wszyscy uczestnicy Boskich Wakacji.

W piątkowy ranek dzieci smutno snuli się po ośrodku, jednak zapytani czemu tak się dzieje, odpowiadali swoim opiekunom, że mimo tęsknoty za swoimi rodzinami, chętnie by pozostali w Płocku jeszcze parę dni. Na zakończenie, w słoneczne piątkowe południe, udaliśmy się do centrum Płocka, by tam poznać historię siostry Faustyny Kowalskiej oraz uczestniczyć we Mszy świętej. Aby nieco osłodzić ponure miny uczestników wybraliśmy się na lody, a po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do rodzinnych domów.

Szczególne słowa podziękowania należą się księdzu Grzegorzowi Rajsowi, który zorganizował wyjazd oraz stał na czele Uniwersytetu jako rektor. Dziękujemy również księdzu Piotrowi Paszko, który ubogacał nas nauką duchową; wychowawcom, animatorom, oraz wszystkim uczestnikom, gdyż to oni stworzyli jedną wielką wspólnotę studencką i doskonale pracowali na każdych zajęciach.
Do zobaczenia na kolejnych Boskich Wakacjach!

Adrianna Cichowska
Michał Wolszleger