Nasze pielgrzymki
Kokotek 2018

Pielgrzymka "Za miedzę"




W czwartek, 28 grudnia o godz. 18.00 wyruszyliśmy na kolejną już 98 pielgrzymkę. Naszym celem był Lubliniec i Kokotek.

W Lublińcu odwiedziliśmy kościół pw. Stanisława Kostki, w którym obejrzeliśmy stajenkę betlejemską. Kościół ten jest jednym z największych kościołów w mieście, tuż obok niego znajduje się klasztor Ojców Oblatów, w którym do lat 50. XX w. istniało Niższe Seminarium Duchowne. Kościół leży w parku klasztornym, w którym znajduje się także grota Matki Boskiej Fatimskiej. Kościół składa się z dwóch części, górnej i dolnej, w części górnej znajduje się kościół główny natomiast w części dolnej kaplica Matki Boskiej Fatimskiej. Przy świątyni znajduje się również Zespół Szkół im. św. Edyty Stein. Dekretem z dnia 21 listopada 1941 r., podpisanym przez Wikariusza Generalnego Kurii Biskupiej w Katowicach, ks. Strzyża, została utworzona "Kuracja parafialna Oblatów" przy kaplicy pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu. Stan ten został potwierdzony w 1985 r. przez bpa Herberta Bednorza. Rok 1992 był szczególnym w dziejach parafii. 20 września uroczyście obchodzono 50 rocznicę utworzenia parafii św. Stanisława Kostki i 70 rocznicę pobytu Ojców Oblatów w Lublińcu, a 14 listopada tegoż roku, biskup gliwicki Jan Wieczorek konsekrował w Solarni nowy kościół filialny. W konsekrowanym ołtarzu złożono relikwie św. Męczenników Rzymskich.

Następnie udaliśmy się do Kokotka do kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej, gdzie brat Hubert Wichłacz pokazał nam bardzo urokliwą szopkę. Ojcowie Oblaci mieszkają w domu oblackim w pobliżu kościoła. Po krótkiej indywidualnej modlitwie udaliśmy się do ośrodka OCM NINIWA w Kokotku. W ośrodku przywitał nas ojciec Tomasz Maniura odpowiedzialny za oblackie duszpasterstwo młodzieży NINIWA w Polsce. Celem wizyty był koncert kolęd w wykonaniu zespołu ALBO I NIE. Zespół ten to czterech gości w krawatach i białych koszulach, z prostym, akustycznym instrumentarium. Śpiewają lekko, ale o rzeczach ważnych. Członkowie zespołu: Wojciech Zakowicz – gitara akustyczna, Michał Rostański – gitara basowa, Marcin Solik – mandolina, Bartosz Zdechlikiewicz – wokalista i instrument melodyka. Zespół funkcjonuje na pograniczu sceny chrześcijańskiej i piosenki poetyckiej i wydaje się przez to niszą w niszy. Wykonane przez zespół kolędy posiadały bardzo ciekawą aranżację. Koncert był równocześnie promocją wydanej przez zespół płyty Czas Cudów, którą można było nabyć po koncercie. W czasie koncertu ojciec Tomasz przypomniał, że właśnie 28 grudnia 2004 r. rozpoczął tworzenie NINIWY od kilkuosobowej wspólnoty w Katowicach. Po koncercie niektórzy z nas zaopatrzyli się w promowaną płytę i udaliśmy się w drogę powrotną do Suchej Góry.

Dziękujemy bardzo księdzu Grzegorzowi Rajsowi za zorganizowanie kolejnej, wprawdzie krótkiej pielgrzymki. Była to jednak dla nas atrakcja i odskocznia od codzienności.

Barbara Boryczka


Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: