Pielgrzymka dzieci 2016

Pielgrzymka dziękczynna – Winów 2016
Relacja z pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych.

Dzień 23 maja był dniem wyjątkowym dla dzieci pierwszokomunijnych z suchogórskiej parafii. Tego dnia pojechały one na pielgrzymkę, będącą dziękczynieniem za dar I Komunii Świętej, do Sanktuarium poświęconemu Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej w Winowie.

Wraz ze swoim opiekunem – księdzem Grzegorzem Rajsem, siostrą Andrzeją ze zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusa w Bytomiu, wychowawczyniami: Panią Joanną Zajusz, Panią Agnieszką Bujoczek ze Szkoły Podstawowej nr 23 oraz opiekunami: Dominikiem Kozinogą, Damianem Spałkiem, Aleksandrą Szymosz i niektórymi rodzicami, z samego rana wyruszyliśmy w kierunku Opola.

O godz. 9:30 dotarliśmy do Winowa, gdzie zostaliśmy bardzo mile powitani przez tamtejszego proboszcza, ks. Eugeniusza Plocha, który wprowadził nas w mury świątyni p.w. Ducha Świętego. Patron tego miejsca został przedstawiony jako spływające ku ziemi siedem darów Trzeciej Osoby Boskiej w postaci różnokolorowych ogników.

W świątyni tej pod chórem znajduje się kaplica Krzyża Świętego, obok którego został umieszczony obraz Matki Boskiej Częstochowskiej poświęcony przez ks. bp. Antoniego Długosza, podczas pielgrzymki na Jasną Górę 17 października 2005 roku. Natomiast po drugiej stronie krzyża, została umieszczona relikwia krwi św. Jana Pawła II, podarowana winowskiej parafii przez kardynała Stanisława Dziwisza w święto Matki Kościoła, tj. 28 maja 2012 roku. W Kościele znalazło się także miejsce dedykowane bł. o. Alojzemu Ligudzie urodzonemu w Winowie, który był misjonarzem werbistą, męczennikiem z Dachau.

Po ciekawym zapoznaniu się z historią świątyni, dzieci ubrane w stroje komunijne pod opieką siostry udały się do sanktuarium. Miejsce to jest jednym z sześciu szensztackich w Polsce i z ponad dwustu na świecie. Wspólnym fundamentem w duchowości Ruchu Szensztackiego jest idea przymierza miłości. 4 czerwca 1988 roku, ks. bp Ordynariusz Alfons Nossol, dokonał poświęcenia sanktuarium, które otrzymało imię własne – Sanktuarium Wieczernika – Sanctuarium Coenaculum. Siostra zakonna w ujmujący sposób przybliżyła nam postać św. Józefa opatrznościowego Stróża Świętej Rodziny, zachęcając do modlitwy w intencji: o uświęcenie rodzin katolickich.

Po powrocie do świątyni p.w. Ducha Świętego rozpoczęła się Eucharystia. Celebrował ją ksiądz Grzegorz w intencji dzieci oraz ich rodziców i nauczycieli. Mszę św. wzbogacił śpiew prowadzony przez Dominika przy dźwiękach gitary, a księdzu przy ołtarzu służyli nasi ministranci. Tego dnia dzieci przyjęły Komunię świętą pod dwoma postaciami.

Aby upamiętnić nasz pobyt, po uroczystej Mszy św. udaliśmy się do amfiteatru za kościołem w celu zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Po przerwie, podczas której dzieci mogły się posilić i zakupić pamiątki, udaliśmy się autokarem do opolskiego ZOO. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił pokaz karmienia fok i ich zabawy z opiekunami. Dzieci z zaciekawieniem zatrzymywały się niemalże przy każdym zwierzęciu robiąc pamiątkowe fotki. Po dotarciu do punktu gastronomicznego zrobiliśmy krótki odpoczynek, gdzie dzieci miały okazję nacieszyć się zakupionymi słodkościami.

Naszą niewątpliwie udaną pielgrzymkę przy wymarzonej pogodzie uwieńczyła wizyta w pałacu w Przyszowicach, gdzie mogliśmy się delektować smacznym posiłkiem.
W imieniu wszystkich rodziców i dzieci pragniemy podziękować naszym Kapłanom za włożony trud i poświęcenie w przygotowaniu naszych pociech do przyjęcia Sakramentu I Komunii Świętej. Bóg zapłać!

Wioleta Badura
Justyna Cieniawska