Bieszczady 2016
Listopadowa pielgrzymka w Bieszczady

W piątek, 11 listopada rozpoczęła się kolejna pielgrzymka. Tym razem ks. Grzegorz Rajs zabrał nas w Bieszczady.

Skoro świt wyruszyliśmy w stronę Sanoka, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik Marią Więcławską, która towarzyszyła nam przez trzy dni. Pierwszym punktem naszego pielgrzymowania był ośrodek Caritas w Myczkowcach. Zwiedziliśmy Park Miniatur Sakralnych oraz Ogród Biblijny. Jest to niezwykłe miejsce, w którym podziwiać można ponad sto gatunków roślin, które występują na kartach Pisma Świętego. W Myczkowcach wzięliśmy udział we Mszy Świętej. Następnie udaliśmy się do Soliny, gdzie zwiedziliśmy zaporę na rzece San. Byliśmy także w Ustrzykach Dolnych, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Młynarstwa. Wieczorem przyjechaliśmy do Sanoka i zakwaterowaliśmy się w Domu Turysty. Po obiadokolacji część pielgrzymów wzięła udział w koncercie odbywającym się w sanockiej farze.

W sobotę pierwszym punktem programu była przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną. Podróż na trasie Majdan – Balnica trwała około 45 minut. W Balnicy mieliśmy okazję przejść na terytorium Słowacji. Następnie wróciliśmy kolejką do Majdanu i pojechaliśmy do Cisnej, gdzie mogliśmy skosztować regionalnego dania - pierogów łemkowskich. W Polańczyku zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Przeszliśmy przez bramę miłosierdzia i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Wieczorem udaliśmy się jeszcze (indywidualnie lub z panią przewodnik) na spacer po Sanoku.

W niedzielę po śniadaniu i wykwaterowaniu pojechaliśmy do Iwonicza-Zdroju. O godzinie 11:00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w kościele parafialnym. Zwiedziliśmy również stary, drewniany kościół oraz wstąpiliśmy do pijalni wód mineralnych. Następnie odwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Mieliśmy okazję poznać tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych szkła oraz wziąć w nich czynny udział. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na obiadokolacji w Przyszowicach i po godzinie dwudziestej byliśmy już na Suchej Górze.

Dziękujemy ks. Grzegorzowi za trud zorganizowania pielgrzymki oraz sprawowaną opiekę duchową.

Michał Wolszleger.