Nasze pielgrzymki
Lwów 2016
Lwów w pigułce

30.04.-02.05.2016W sobotę 30 kwietnia grupa pielgrzymkowa św. Jakuba udała się na pielgrzymkę zatytułowaną „Lwów w pigułce”.

Punktualnie o północy wyjechaliśmy z Suchej Góry i autostradą A4 wyruszyliśmy na wschód. O godzinie 4:40 dotarliśmy na przejście graniczne Korczowa-Krakowiec. Przekroczenie granicy zajęło nam aż pięć i pół godziny. Po godzinie dziesiątej byliśmy już na terytorium Ukrainy. Przestawiliśmy zegarki o jedną godzinę do przodu i wyruszyliśmy w stronę Brzuchowic, do Domu Pielgrzyma im. bł. Jakuba Strzemię, znajdującego się w pobliżu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Lwowskiej. Po zakwaterowaniu, posiłku i chwili odpoczynku, udaliśmy się autokarem do centrum Lwowa, gdzie czekał już nasz przewodnik.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, był dworzec kolejowy. Następnie zwiedziliśmy archikatedralny sobór św. Jura – katedralną cerkiew archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego. Warto wspomnieć, że w Kościele grekokatolickim i Cerkwi prawosławnej obchodzono tego dnia Wielką Sobotę. W związku z tym na placu katedralnym odbywało się święcenie pokarmów. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, była grekokatolicka cerkiew Najświętszej Eucharystii. Stamtąd udaliśmy się na rynek, gdzie mieliśmy chwilę czasu wolnego. Po powrocie do domu rekolekcyjnego uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i zjedliśmy obiadokolację.

W niedzielę 1 maja po śniadaniu wyjechaliśmy na dalsze zwiedzanie miasta. Zaczęliśmy od Cmentarza Łyczakowskiego - miejsca pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Następnie przeszliśmy na Cmentarz Obrońców Lwowa. Znajdują się na nim mogiły uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, poległych w latach 1918–1920. Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3 000 żołnierzy, większość to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej. Centralnym punktem dnia była Msza Święta, w której uczestniczyliśmy w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Później mieliśmy czas na indywidualne zwiedzanie miasta. Na zakończenie udaliśmy się do katedry ormiańskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po powrocie do domu rekolekcyjnego i obiadokolacji, wzięliśmy udział w nabożeństwie majowym zakończonym apelem jasnogórskim.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej. Po śniadaniu i spakowaniu bagaży udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe, z którego podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie mieliśmy chwilę czasu wolnego w centrum Lwowa. Była również okazja do zrobienia drobnych zakupów. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Przyszowicach na obiadokolacji i około godziny 23 byliśmy już na Suchej Górze.

Lwów jest pięknym miastem, które zdecydowanie warto odwiedzić. Za trud związany z organizacją wyjazdu oraz opiekę duchową, księdzu Grzegorzowi serdecznie dziękujemy.

Michał Wolszleger.

Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: 1540565