Nasze pielgrzymki
Cieszyn_jasełka

Pielgrzymka 46/71
Cieszyn Jasełka oraz Szopki Bożonarodzeniowe
24.01.2015r.


W sobotę 24 stycznia o godzinie 7.30 z grupą 58 osób wyruszyliśmy kolejny raz do Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, tym razem na Jasełka Tradycyjne. Naszej grupie przewodził ks. Grzegorz Rajs.

Spektakl rozpoczął się o godzinie 11.00 Reżyserką tego przedstawienia, jak i poprzednich, jest Siostra Elżbieta Wyrozumska, która wprowadziła nas w atmosferę głębi religijnego wydarzenia jakim jest Boże Narodzenie. Ponad 150-osobowy Zespół Teatralny w różnym wieku przedstawił nam w niezwykły sposób historię narodzenia Jezusa w Betlejem.

Na początku oglądaliśmy scenę zwiastowania Maryi z udziałem anioła, a następnie nawiedzenie św. Elżbiety, potem brzemienną Maryję i Józefa szukających noclegu w gospodzie. A po nim scenę u Heroda, do którego przybyli monarchowie ze Wschodu. Przerażony Herod bojąc się o utratę stanowiska i władzy nakazał rzeź noworodków w Betlejem. Natomiast pasterze i kolędnicy cieszyli się z narodzenia Bożego dziecięcia i śpiewali mu chórem, w duecie oraz solo kolędy, m.in. „Mędrcy świata, Pójdźmy wszyscy do stajenki, Oj maluśki, maluśki” wraz z przygrywającą kapelą. Do śpiewu spontanicznie dołączyliśmy się również my śpiewając „Cichą noc”, a towarzyszyła nam melodia grana na trąbce.

W 3-godzinnym programie wiele razy zmieniano piękne dekoracje i stroje aktorów. W przerwach spektaklu siostra Elżbieta recytowała poezję. Śpiew pięknych kolęd, poezja i układy taneczne wywarły na nas duże wrażenie. Ważną rolę odegrali operatorzy dźwięku i operator światła dzięki którym przedstawienie przeniosło nas w czasy Pana Jezusa. Było to wspaniałe widowisko. Jesteśmy wdzięczni ludziom, którzy poświęcili czas, energię, umiejętności i serce by ubogacić duchowo siebie i nas. Jest to bowiem postawa godna naśladowania.

Po spektaklu, około godziny 14.00 wyruszyliśmy w kierunku Klasztoru OO Franciszkanów w Górkach Wielkich, gdzie śpiewaliśmy kolędy przed największa szopką w diecezji bielsko-żywieckiej. Tło szopki stanowi wielka, malowana płachta zakrywająca cały ołtarz. Ma 20 m szerokości i 8 m wysokości, a przedstawia panoramę Pogórza, Górek i Brennej. Z przodu stoi żłóbek z dzieciątkiem Jezus, św. Maryją i Józefem, Trzema Królami, wkoło nich krząta się ruchoma postać franciszkanina, drwali oraz aniołków. Nad żłóbkiem świeci gwiazda betlejemska. W głębi szopki widać kolejkę linową i mały wodospad. Pojawiły się również elementy współczesne: droga, po której jeżdżą samochody, koparki i dźwigi.

Kolejnym miejscem, które nawiedziliśmy był drewniany kościół św. Wawrzyńca w Ligockiej Kuźni pochodzący z 1717r. W świątyni powitał nas ks. proboszcz Bronisław Matysek i opowiedział nam historię kościoła. Następnie podziwialiśmy przepiękną ruchomą szopkę z postaciami wielkości dorosłego człowieka. Wśród postaci umieszczonych w szopce znajduje się postać św. Jana Pawła II. Po uruchomieniu przez księdza proboszcza mechanizmów szopki postacie Aniołów grały na instrumentach, ruszały skrzydłami, Trzej Królowie kłaniali się Dzieciątku, które podnosiło rączkę i błogosławiło nas. Przepiękna szopka – warto przyjechać i zachwycać się nią. Przed kościołem stoi specjalna grota, a w niej na sianie figura Dzieciątka z Betlejem, którą przysłali do Ligockiej Kuźni franciszkanie.

O godzinie 17.00 uczestniczyliśmy w Eucharystii, którą ksiądz Grzegorz odprawił w naszych intencjach, a następnie pragnąc uwielbić Boże Dziecię przed Najświętszym Sakramentem oddaliśmy się śpiewaniu kolęd. Pielgrzymowanie zakończyliśmy ciepłą i smaczną obiadokolacją.

Dzięki Ci Boże za tę piękną pielgrzymkę i miejsca, które udało nam się odwiedzić. Również wszystkim uczestnikom dziękujemy za spotkanie, modlitwę, śpiew i wspólnie spędzony czas, a księdzu Grzegorzowi za trud włożony w zorganizowanie tego wyjazdu.
Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

Anna Więdłocha


Obejrzyj zdjęcia
Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: