Bułgaria 2016
Pielgrzymko-wczasy
Bułgaria 2016

Dnia 12 sierpnia 2016 Mszą świętą w kościele parafialnym rozpoczęliśmy kolejne pielgrzymko-wczasy zorganizowane przez księdza Grzegorza. W tym roku pielgrzymi szlak wiódł do Bułgarii. W tę podróż autokarową wyruszyło 48 osób. Przez Czechy – Słowację – Węgry - Serbię, dotarliśmy do celu podróży - na Złote Piaski, do miejscowości Czajka, do hotelu Magnolia SPA. Naszym przewodnikiem i pilotem była pani Małgorzata Błaszczyk, która przekazała nam wiele informacji o miejscu, do którego przybyliśmy.

Po zakwaterowaniu i zjedzeniu posiłku mieliśmy czas wolny na spacer po kurorcie i przywitanie z ciepłym morzem.

Opiekę duchową i wsparcie mieliśmy tym razem od dwóch kapłanów, gdyż wraz z naszym wikarym pielgrzymował ksiądz dr Janusz Wilk - serdeczny przyjaciel księdza Grzegorza. Codzienne Msze święte celebrowane były w sali konferencyjnej hotelu.

Tegoroczne pielgrzymko-wczasy, to oprócz wspaniałego, beztroskiego wypoczynku nad Morzem Czarnym, także zwiedzanie i poznanie kilku niezwykle ciekawych miejsc i uroczych miejscowości. Zapewne w pamięci na długo zostanie nam zwiedzanie Eremickiego Klasztoru Skalnego umiejscowionego w jaskini. Aby poznać tę niezwykłą budowlę, udaliśmy się do Aładży, miejscowości położonej niedaleko Złotych Piasków. Najpierw zapoznaliśmy się z historią tego miejsca, oglądając mozaiki, obrazy, i inne eksponaty w sali wystaw, a następnie obejrzeliśmy cele zakonników i inne pomieszczenia, w których toczyło się ubogie życie mnichów. W kolejnym dniu oprócz plażowania udaliśmy się na Słoneczny Brzeg, gdzie dane nam było poznać przepiękny Nesebyr - miasteczko położone na skalistym półwyspie. Od 1983 roku jest wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO, uchodzi też za główną atrakcją turystyczną wybrzeża. Przewodnikiem po tym urokliwym miejscu była pani Swietłana - bułgarska przewodniczka mówiąca w języku polskim. Zwiedziliśmy Cerkiew, Starówkę, bizantyjską bramę obronną, port. Na każdym kroku można natrafić w Nesebyrze na ulicznych malarzy, muzyków i artystów. Można spędzić tam czas nad morzem, wśród niewiarygodnie zachowanej architektury z przeszłości. Kolejnym ciekawym miejscem do którego pojechaliśmy była Warna. Jest to największe miasto na wybrzeżu, które zachowało w nienaruszonym stanie swoją architekturę. Jest to kurort kosmopolityczny - spotkaliśmy tam turystów i marynarzy z całego świata, co tworzyło niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Mieliśmy też okazję być uczestnikami wieczorku regionalnego. Obejrzeliśmy pokazy tańców bułgarskich, program ludowych pokazów, skosztowaliśmy regionalnych potraw i trunków, a na zakończenie wieczorku był pokaz tańca na rozżarzonym węglu. Bułgaria - Złote Piaski to niepowtarzalna przyroda, wspaniałe plaże, ciepłe i czyste morze, słońce, źródła wody mineralnej i niezwykła atmosfera. Bardzo chętnie korzystaliśmy z kąpieli słonecznych i morskich odpoczywając i relaksujący się nad wodą.

Dziękujemy księdzu Grzegorzowi za zorganizowanie pielgrzymko wczasów nad Morzem Czarnym w Bułgarii. Dziękujemy również kapłanom za wspaniałe kazania podczas codziennych nabożeństw, pełne treści i przemyśleń, refleksje, które na długo zapadną nam w pamięci. Do zobaczenia na kolejnym pielgrzymkowym szlaku.

Beata Nowacka