Kronika parafialna
Rok 2015

A.D. 2015


Styczeń
W niedzielę, 4 stycznia, w ramach nabożeństwa popołudniowego, wysłuchaliśmy pierwszego w tym roku koncertu kolęd w wykonaniu grupy wokalnej Ad Novum.
Kolejne koncerty miały miejsce:
6 stycznia – nasz chór parafialny św. Cecylii,
11 stycznia – „Dzieci Suzuki”,
18 stycznia – chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu.

W piątek, 16 stycznia ks. Roman Woźnica celebrował Mszę św., w intencji byłych i obecnych członków Ruchu „Światło – Życie” naszej parafii. Po Mszy św. oazowicze kolędowali przy żłobku Pańskim. Spotkanie zakończyło się Agapą w salce św. Jana Pawła II.

24 stycznia grupa naszych parafian udała się na Jasełka do Teatru w Cieszynie. Wyjazd zorganizował ks. Grzegorz Rajs. W programie pielgrzymki było także nawiedzenie Szopek Bożonarodzeniowych w Górkach Wielkich i Rybnickiej Kuźni oraz wspólne kolędowanie (FOTORELACJA, RELACJA).

W niedzielę, 25 stycznia dzieci z przedszkola nr 56 z Suchej Góry przedstawiły Jasełka, szczególnie gorąco przyjęte przez najmłodszych parafian.

W ostatnią niedzielę stycznia zakończono tegoroczne Odwiedziny Kolędowe. Nasi duszpasterze odwiedzili 3343 rodziny, co stanowi 64 % wszystkich rodzin (5165). W stosunku do 2014r. było to o 173 odwiedzin mniej.

W sobotę, 17 stycznia w kościele katedralnym w Gliwicach rozpoczęła się peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży, Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

28 stycznia symbole te przywitaliśmy w naszej parafii. W trakcie uroczystego nabożeństwa połączonego z nowenną do M.B. Nieustającej Pomocy nasi parafianie modlili się w intencjach własnych i wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży.
Z tej okazji odprawiono Mszę św., której przewodniczył ks. Norbert Biadacz, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Grzegorz Rajs.

Luty
1 Lutego na tradycyjną pielgrzymkę Szlakiem Szopek Bożonarodzeniowych z grupą naszych parafian udał się ks. Grzegorz Rajs. Trasa wiodła przez Borki koło Olesna oraz Wysoką. Pielgrzymka była połączona z koncertem kolęd w Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu (FOTORELACJA).

Grupa naszych ministrantów i dziewczyn ze wspólnoty Dzieci Maryi wraz ze swoim opiekunem ks. G. Rajsem udała się 2 lutego na jednodniową wycieczkę. Tym razem celem wycieczki była fabryka ozdób choinkowych w Modlnicy oraz Kraków.

Tegoroczne ferie zimowe to okazja do kolejnego wyjazdu na pielgrzymko–ferie. Celem wyjazdu w dniach 11- 13 luty, którego organizatorem był ks. Grzegorz Rajs, były okolice Sudetów i Republiki Czeskiej.

11 lutego we wspomnienie NMP z Lourdes z okazji Światowego Dnia Chorego w intencji chorych naszej parafii Mszę św. odprawił i okolicznościową homilię wygłosił ks. Norbert Biadacz.

W poniedziałek i wtorek, 16 i 17 lutego, przed Środą Popielcową, miały miejsce w naszej parafii Dni Eucharystyczne. Przed Najświętszym Sakramentem nasi wierni polecali sprawy swoje, oraz całej parafii, przygotowując się do tegorocznego Wielkiego Postu.

Tegoroczne kazania pasyjne na nabożeństwach Gorzkich Żali głosił ks. Grzegorz Rajs. W towarzystwie Jezus Frasobliwego poruszane były tematy; życia, wiary, cierpienia, miłości, mądrości oraz odwagi.

Marzec
W poniedziałek, 2 marca w ramach Suchogórskiej Szkoły Wiary ks. Grzegorz Rajs wygłosił wykład: O gestach i symbolice w czasie liturgii.

Na Wielkopostną Pielgrzymkę Szlakiem Sanktuariów Pasyjnych w dniu 7 marca udała się grupa parafian wraz z ks. G. Rajsem. Tym razem na trasie pielgrzymki znalazł się Miechów, Zielenice i Imbramowice (RELACJA).

W sobotę, 14 marca w Szkole Podstawowej nr 38 odbył się Parafialny Turniej Tenisa Stołowego, którego współorganizatorem było Suchogórskie Towarzystwo Społeczne i Urząd Miejski w Bytomiu. W turnieju wzięło udział 46 uczestników. Duży puchar Prezydenta Bytomia wywalczył Pan Kolpa Wiesław, średni puchar ks. Biadacz Norbert, mały puchar Pan Waluś Ireneusz. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zdobyła Chodakowska Klaudia, drugie Kasprzyk Małgorzata, trzecie Pilorz Anna. Sędzią Głównym turnieju był Kazimierz Spałek (ZOBACZ - GALERIA ZDJĘĆ).

W dniach 21-24 marca dominikanin o. Adam Wyszyński, wygłosił w naszej parafii wielkopostne nauki rekolekcyjne. W sobotę O. Adam spotkał się z młodzieżą, w niedzielę z mężczyznami i młodzieńcami, a w poniedziałek z kobietami naszej parafii. Wtorek to dzień poświęcony chorym i starszym osobom, do których o. Adam wygłosił osobną konferencję na specjalnej Mszy św. odprawionej w ich intencji. W trakcie Mszy udzielono obecnym Sakramentu Chorych. W każdy z tych dni, na Mszach św. głoszone były nauki ogólne. Ojciec Adam w czasie trwania rekolekcji odwiedził mieszczący się na terenie naszej parafii Dom Seniora, gdzie wygłosił konferencję.

Kolejny raz, na Pasję do Teatru w Cieszynie, w dniu 25 marca wyjechała, wraz z ks. Grzegorzem Rajsem, grupa naszych parafian.

W dniach 25-27 marca dzieci i młodzież szkół naszej parafii przeżywała swoje rekolekcje wielkopostne, które wygłosił ks. Piotr Golus wikariusz parafii Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.

W piątek, 27 marca kapłani, służba liturgiczna, dzieci Maryi wraz z liczną grupą parafian uczestniczyli w wieczornej Drodze Krzyżowej ulicami naszego osiedla. Poszczególne stacje były rozważane przy krzyżach na ul. Gwarków Tarnogórskich, Gen. Rydza Śmigłego i Okólnej.

W Niedzielę Palmową, w czasie Sumy, Pasję według Ewangelii św. Marka zaśpiewał chór naszej parafii wraz z ks. Proboszczem R. Brolem i kantorami Służby Liturgicznej.

Kwiecień
Ceremonie Świętego Triduum Paschalnego przygotowywały nas do obchodów Świąt Wielkanocnych. Oprócz Ceremonii wieczornych mogliśmy brać udział w porannej Ciemnej Jutrzni, piątkowej Drodze Krzyżowej, Nabożeństwie Koronki do Bożego Miłosierdzia i wieczornych Czuwaniach modlitewnych prowadzonych przez młodzież oazową. Przez całą Wielką Sobotę liczne grupy wiernych nawiedzały Grób Pański.

W sobotę, 11 kwietnia odbyła się pielgrzymka Ziemią Świętokrzyską, pielgrzymi prowadzeni przez ks. G. Rajsa zwiedzili Kielce (rezerwat Kadzielnia, Katedrę W.N.M.P., oraz wzgórze katedralne, park miejski z ptaszarnią, Ośrodek Myśli Społecznej i Patriotycznej). Msza św. w intencji pielgrzymów została odprawiona na Wzgórzu Karczówka w Klasztorze OO. Pallotynów. Pątnicy nawiedzili także Sanktuarium M.B. Miłosierdzia w Piekoszowie. Była to jubileuszowa 50-ta pielgrzymka zorganizowana przez księdza Grzegorza w naszej parafii.

W II niedzielę wielkanocną, 12 kwietnia – w ramach nabożeństwa popołudniowego wierni licznie uczestniczyli w nabożeństwie Via Lucis – Droga Światła. Nabożeństwo poprowadził ks. wikariusz Grzegorz Rajs.
Także od niedzieli, 12 kwietnia ruszył regularny dowóz parafian autobusem z osiedla Stroszek do kościoła na Msze św. o g. 7.00 i 8.30. Inicjatywa ta ma dopomóc w dotarciu naszych wiernych zwłaszcza schorowanych parafian do naszej świątyni.

Drugą część wykładu: Jak nie być biernym wiernym w czasie liturgii – czyli rzecz o znakach i symbolice w czasie Eucharystii, w ramach Suchogórskiej Szkoły Wiary, wygłosił w poniedziałek, 13 kwietnia ks. G. Rajs.


Maj
W piątek 1 Maja w Klasztorze Sióstr Sercanek w Bytomiu odbyło się wspólne spotkanie rodziców, ministrantów i dzieci Maryi wraz z opiekunem ks. Grzegorzem i Siostrami Sercankami. Spotkanie to miało charakter modlitewno – towarzyski. Okolicznościową konferencję wygłosił Ojciec Franciszkanin Karol Piela z Klasztoru w Bytomiu.

W drugą niedzielę maja w naszej parafii odbyła się Uroczystość Pierwszej Komunii Św. Na dwóch Mszach św. o godz. 10.00 i 11.30 do Komunii przystąpiła ponad setka dzieci. Dzieci zostały przygotowane przez księży Norberta Biadacza (SP 37) oraz Grzegorza Rajsa (SP 23 i SP 38).

11 i 12 maja uczestniczyliśmy w wieczornych nabożeństwach w ramach Dni Krzyżowych. O urodzaje oraz Boże błogosławieństwo w pracy na roli i w naszych ogrodach modliliśmy się przy krzyżach na ul. Wyszyńskiego oraz Blachówce.

13 maja po raz pierwszy w tym roku w naszym Kościele miało miejsce Nabożeństwo Fatimskie.

Na kolejną pielgrzymkę wyruszyła 16 maja grupa naszych parafian. Tym razem ks. G. Rajs zorganizował 3 dniową pielgrzymkę do Łowicza, Płocka, Torunia, i Włocławka (RELACJA).

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego gościliśmy w naszej parafii O. Zbigniewa Łasia. Pochodzący z naszej parafii misjonarz wygłosił nam Słowo Boże i opowiedział o swojej pracy misyjnej w parafii Soubre na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie w lutym konsekrowano wybudowany pod jego kierownictwem kościół p.w. „Notre Dame du Rosaire”. O. Łaś zakończył pracę w tamtejszej parafii, by z końcem maja rozpocząć budowę nowej wspólnoty w Koudougou w Burkina Faso.

Grupa tegorocznych dzieci Pierwszokomunijnych 22 maja wyruszyła na dziękczynną pielgrzymkę do Winowa koło Opola, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Dzieci pod opieką ks. G. Rajsa, s. Andrzeji i wychowawczyni p. Anny Zawory udały się również na wycieczkę do Opolskiego ZOO (RELACJA).

W Uroczystość Zesłania Ducha św. grupa ministrantów i dzieci Maryi pod kierunkiem pani Aleksandry Czaja i Dominika Kozinogi przygotowała nabożeństwo popołudniowe do Ducha św. Nabożeństwu przewodniczył ks. prob. Rajmund Brol. Nabożeństwo w czerwcu zostało także przedstawione w par. Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach.

W ostatni piątek maja nabożeństwo majowe, przy dużym udziale wiernych odbyło się w „Parku Grota”pod figurą piety M.B. Nabożeństwo poprowadził ks. Rajmund Brol i ks. wikary Grzegorz Rajs.

31 maja grupa mężczyzn naszej parafii pielgrzymowała na coroczną pielgrzymkę do sanktuarium M.B. Piekarskiej. Z pątnikami pielgrzymował ks. Grzegorz Rajs.
Natomiast nasza parafia gościła w tym dniu siostrę Andrzeję Ochman ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Serca Jezusa wraz z podopiecznymi. Siostra wygłosiła świadectwo o pracy jej zakonu na rzecz bytomskich dzieci i prowadzonej świetlicy Arka Noego.
Także w tym dniu po każdej Mszy św. z mini koncertami wystąpił grający na Fletni Pana pan Artur Thomas.

Czerwiec
W Uroczystość Bożego Ciała przyozdobionymi ulicami Suchej Góry uczestniczyliśmy w procesji teoforycznej. Kapłani naszej parafii, służba liturgiczna ołtarza, poczty sztandarowe, orkiestra i chór parafialny i liczna grupa parafian dała wyraz swojej wiary w Jezus obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Swoje kolejne urodziny obchodził proboszcz naszej parafii ks. dziekan R. Brol. Mszę św. przy udziale kapłanów, wspólnot naszej parafii i wiernych odprawiono w Jego intencji 7 czerwca.
W tą samą niedzielę kazania na każdej Mszy św. wygłosił o. Jacek Tonkiewicz z klasztoru OO. Franciszkanów w Opolu.

9 czerwca odbyło się posiedzenie Rady Parafialnej. Na spotkaniu ks. prob. R. Brol podsumował kolejny etap prac budowlanych, które związane były z powstaniem kolumbarium i oddaniem do użytku toalet na cmentarzu. Podczas spotkania omawiane były także tematy przyszłych remontów oraz prac duszpasterskich.

W sobotę 13 czerwca odbyła się 52 pielgrzymka zorganizowana przez ks. G. Rajsa. Tym razem pielgrzymi wybrali się do Czech, a mianowicie do Krnov, Ołomuńca i Świętej Górki (RELACJA).

W niedzielę 14 czerwca ks. prob. Jarosław Wiśniewski z Olszyny k. Lublińca, wygłosił Słowo Boże oraz zebrał ofiarę na budujący się tam kościół.

24 czerwca odprawiona została Msza św. w intencji śp. ks. prob. Pawła Jaskółki z okazji 101 rocznicy Jego urodzin.

Msza św. z okazji zakończenia roku szkolnego, w intencji uczniów i nauczycieli naszych szkół została odprawiona 25 czerwca. W trakcie Mszy do grona ministrantów przyjęto: Bartosza Bojanowskiego, Daniela Stopik, Oskara Matejczyka, Łukasza Aleksy, Marcela Soberskiego i Macieja Zawiślok. Ministrantów przygotował animator Damian Spałek. Przyjęcia dokonał ks. opiekun Grzegorz Rajs.

W poniedziałek 29 czerwca na falach radiowych Radia Silesia, mogliśmy wysłuchać w ramach pasma Boska Silesia, audycji o naszej parafii. Przed mikrofonem w studiu radiowym zasiadł ks. prob. R. Brol wraz z przedstawicielami Rady Parafialnej - Anną Kultys, Aleksandrą Czają, Kazimierzem Tyczką, Jackiem Matejczykiem.

W dniach 30 czerwiec – 10 lipiec ks. G.Rajs przebywał z grupą ponad 80 parafian na pielgrzymko-wczasach w Medjugorie i Chorwacji. Oprócz Medjugorie pielgrzymi odwiedzili; wodospady Krwawice, Blagaj, Mostar, wyspę Muter, Split, Trogir, Makarską Riwierę z Sanktuarium w Verpić (Chorwackie Lourdes), Park Narodowy Jeziora Plitwickie. W Medjugorje pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwach w kościele św. Jakuba i w drodze krzyżowej na Kriżewacu, jak również byli na spotkaniu ze wspólnotą Cecanolo (RELACJA).

Lipiec
W pierwszą niedzielę lipca grupa naszych parafian udała się na tradycyjną parafialną pielgrzymkę do M.B. Piekarskiej. Wraz z pątnikami pielgrzymował Ks. prob. R. Brol. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Bazylice Piekarskiej, która została odprawiona w intencji całej parafii.

9 lipca swoje urodziny obchodził nasz wikary ks. N. Biadacz, w intencji którego została odprawiona wieczorna Msza św.

W poniedziałek 13 lipca miało miejsce kolejne Nabożeństwo Fatimskie połączone z różańcem i procesją z figurą M. B. Fatimskiej.

W niedzielę 26 lipca w czasie nabożeństwa popołudniowego, z okazji wspomnienia św. Krzysztofa, zostały poświęcone samochody naszych parafian.

W dniach 27 do 31 lipca nasi parafianie wraz z ks. G. Rajsem wyruszyli na autokarową pielgrzymkę do Białowieży. Na trasie pielgrzymki znalazły się również Hajnówka, Hodyszewo oraz Drohiczyn (FOTORELACJA).

Sierpień
W dniach 2-7 sierpnia ministranci i Dzieci Maryi naszej parafii wraz z ministrantami z Pyskowic, ks. opiekunem i animatorami odpoczywali na tradycyjnych „Boskich Wakacjach” w Ochotnicy Górnej. W programie wyjazdu odwiedzili Krościenko, Zakopane, Gubałówkę, Palenicę, jak również Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach oraz uczestniczyli w warsztatach witraży w Modlnicy (RELACJA).

W sierpniowy wieczór Fatimski, jak zwykle, nasi parafianie uczcili M.B. Fatimską na Eucharystii, modlitwie różańcowej i procesji z figurą. Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Zieliński z Warszawy.

W piątek 14 sierpnia Koło Misyjne naszej parafii zorganizowało spotkanie z naszym parafianinem ks. Stanisławem Bendkowskim, misjonarzem z Australii.

16 sierpnia na tradycyjną Pielgrzymkę Niewiast do M.B. Piekarskiej udała się grupa kobiet naszej parafii, którą do Piekar poprowadził ks. Grzegorz Rajs.

17 sierpnia grupa naszych parafian uczestniczyła w jednodniowym wyjeździe do Berlina, gdzie zwiedzali najsłynniejsze zabytki tego miasta. Wyjazd zorganizował ks. Grzegorz Rajs (RELACJA).

W dniach 19-26 sierpnia w naszej parafii przebywała grupa dzieci i młodzieży z parafii ks. Krystiana Hajduka z Zinkowa na Ukrainie. Dzięki ofiarności parafian grupa z Ukrainy zwiedziła wiele zakątków naszego kraju. Dzieci brały czynny udział w Mszach św. w naszej świątyni, czytając Słowo Boże, jak również ubogacając liturgię śpiewem.

W nocy z 29/30 sierpnia grupa parafian uczestniczyła wraz ks. wikarym Grzegorzem Rajsem w Nocy Pokuty w Turzy Śl. W drodze do Turzy pielgrzymi odwiedzili parafię św. Michała Archanioła w Orzegowie (Ruda Śl.), skąd pochodzi budowniczy naszego kościoła ks. Paweł Jaskółka. Kilka słów o parafii przekazał pielgrzymom ks. Karol Płonka tamtejszy wikary. Był również czas na krótką Adorację Najświętszego Sakramentu (RELACJA).

Decyzją ks. bp. Jana Kopca naszą parafię opuścił ks. wikariusz Norbert Biadacz, który został wikarym w parafii św. Antoniego w Tworogu. Jego miejsce zajął ks. Marcin Gruszka poprzednio posługiwał w parafii św. Anny w Gliwicach Łabędach.

Wrzesień
Uczestnictwem we Mszy św, w dniu 3-go września, uczniowie i grono pedagogiczne naszych szkół rozpoczęło nowy rok szkolno-katechetyczny. Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Rajs.

W niedzielę, 6-go września, nasz wspólnota parafialna, podczas mszy św. koncelebrowanej, pożegnała i podziękowała ks. Norbertowi Biadaczowi za pracę duszpasterską, jednocześnie przywitała ks. Marcina Gruszkę, który zastąpił ks. Norberta.

W sobotę, 12-go września, na obchody kalwaryjskie na Górę św. Anny, udała się, jak co roku, spora grupa naszych parafian.
W tym samym dniu, obecni i byli, członkowie Ruchu Światło-Życie spotkali się na wspólnej Eucharystii sprawowanej w ich intencji. Modlitwą objęto również wszystkich zmarłych oazowiczów i zmarłych moderatorów. Eucharystii przewodniczył ks. Kazimierz Osiński,a współcelebrowali byli moderatorzy suchogórskiej oazy i księża wywodzący się z tej wspólnoty. Słowo Boże wygłosił ks. Włodzimierz Kolorz. List z pozdrowieniami przesłał wszystkim obecnym, ks. bp. Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy Diecezji Katowickiej, wielokrotnie przebywający, w przeszłości, na spotkaniach suchogórskiej oazy. Po Mszy św., uczestnicy, spotkali się w salce św. Jana Pawła II, na uroczystej agapie. Oazowicze podpisali Listy Jedności, które zostały rozesłane do kapłanów, którzy nie mogli być obecni na spotkaniu. Odczytano także pozdrowienia przesłane przez księży: Włodzimierza i Zbigniewa Łaś, przebywających i posługujących na misjach.

Działkowicze ogródków działkowych "Zacisze" i "Podlesie" w czasie uroczystej Sumy, w niedzielę 13-go września, dziękowali Bogu za tegoroczne plony i prosili o dalsze błogosławieństwo.

Grupa pielgrzymkowa św. Jakuba wyruszyła, 19-go września, na swoja kolejną pielgrzymkę. Tym razem celem pielgrzymki była parafia św. Faustyny w Świnicach Wareckich, gdzie św. Faustyna była ochrzczona. Grupa zwiedziła też, z przewodnikiem Wieluń. RELACJA

Swoje kolejne urodziny, 20-go września, obchodził ks. dziekan Rudolf Solik. W Jego intencji kapłani, naszej parafii, odprawiali uroczystą Eucharystię.

Październik

3 października odbyło się spotkanie organizacyjne dla wszystkich chętnych chłopców i dziewcząt pragnących śpiewać w nowo utworzonej scholi młodzieżowej w naszej parafii. Opiekunem scholi został ks. Grzegorz Rajs. Dyrygentem p. Barbara Bartusik – nauczycielka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu.

W poniedziałek, 5 października, odbyło się spotkanie formacyjne Róż Różańcowych, które poprowadził ich opiekun ks. Marcin Gruszka.

Na Mszy św. szkolnej, w czwartek 8 października, zostały poświęcone różańce kandydatów do pierwszej Komunii św.

W poniedziałek, 12 października, na pielgrzymkę do Pasierbca, z grupą naszych parafian, udał się ks. proboszcz R. Brol. Pielgrzymi zwiedzili kopalnię soli w Bochni, a następnie uczestniczyli w Mszy św. i spotkaniu z kustoszem sanktuarium M. B. Pocieszenia.

13 października miało miejsce ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. Parafianie uczestniczyli z tej okazji w Mszy św. oraz procesji z figurą M.B. Różańcowej i różańcu.

W niedzielę Misyjną, 18 października, naszą parafię odwiedzili alumni naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu, ks. diakon Tomasz i kleryk Adam. Ks. diakon, na każdej Mszy św. wygłosił kazanie. Wizyta ta wpisała się w Dzień Pastoralny naszego dekanatu.

22 października ks. prob. R. Brol odprawił uroczystą jubileuszową Mszę św. z okazji 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 37 mieszczącej się na naszym osiedlu. We Mszy św. uczestniczyli obecni i byli pracownicy i nauczyciele szkoły oraz jej absolwenci i uczniowie.

W sobotę, 24 października ks. G. Rajs, z grupą parafian, udał się na pielgrzymkę do Sanktuarium M. B. Pomocnej – Maria Hilf w Złotych Horach (Czechy), gdzie pielgrzymi odmówili różaniec i zapoznali się z historią Sanktuarium trzech narodów, które następnie zwiedzili. Następnie pielgrzymi udali się do Karlowej Studzienki, znanej na Śląsku Morawskim, miejscowości wypoczynkowej. Po przyjeździe do Polski pielgrzymi zwiedzili sanktuarium M. B. Bolesnej na Szwedzkiej Górze, gdzie z historią Sanktuarium zapoznał ich Misjonarz św. Rodziny. Ostatnim punktem pielgrzymki była parafia M. B. Szkaplerznej w Grabinie , gdzie odprawiona została Msza św. RELACJA

W czwartek, 29 października swoje kolejne urodziny obchodził ks. G. Rajs, w intencji, którego została odprawiona Msza św.

W ostatnim tygodniu października w parafii odbyła się zbiórka żywności i środków czystości dla parafii ks. Adama Bożka na Ukrainie.

Listopad

W dniu Wszystkich Świętych zostały odprawione Uroczyste Nieszpory za zmarłych, po których wierni wraz z kapłanami udali się procesyjnie na nasz cmentarz parafialny, gdzie w dalszym ciągu modlono się za zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu.

W dniach 6-8 listopada nasza parafialna schola młodzieżowa uczestniczyła w warsztatach wokalno-muzycznych w Kokotku.

W dniu 9 listopada odbyło się kolejne spotkanie Róż Różańcowych naszej parafii z ks. M. Gruszką.

W Święto Niepodległości ks. R. Brol odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny, wygłosił też okolicznościowe kazanie.
W tym samym dniu, na 60-tą pielgrzymkę zorganizowaną w naszej parafii, przez ks. G. Rajsa, udano się do Rzeszowa. Pielgrzymi wraz z przewodnikiem zwiedzili Rzeszów oraz klasztor OO. Dominikanów w Borku Starym (diec. Przemyska).
RELACJA

W dniu 8 listopada odbyło się spotkanie Rady Parafialnej, na którym omawiano zasady korzystania z kolumbarium na naszym cmentarzu parafialnym oraz projekt budowy w naszym kościele ołtarza z obrazem Jezusa Miłosiernego. Ustalono, że ofiary złożone w czasie odwiedzin kolędowych będą przeznaczone na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

15 listopada zbieraliśmy ofiarę na budujący się kościół w Olszynie, o budowie kościoła w czasie wygłoszonych kazań mówił jej proboszcz Jarosław Wiśniewski.

21 listopada grupa ministrantów i Marianek wyjechała ze swoim opiekunem, ks. G. Rajsem, na wycieczkę do kopalni soli w Bochni. RELACJA

W niedzielę, 22 listopada, w czasie sumy nasz chór parafialny dziękował swojej patronce św. Cecylii za wszystkie lata swojej działalności.
Tego samego dnia, na Mszy św. z udziałem dzieci, do grona ministrantów zostali przyjęci: Kamil Szastok, Olaf Moskała, Bartosz Badura, Mateusz Mrachacz, Antoni Marzec i Tomasz Przybyłek. Zaś swoje święto obchodziła cała Liturgiczna Służba Ołtarza.

27 listopada do Częstochowy na czuwanie połączone z odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego pojechała, wraz z ks. Grzegorzem Rajsem, grupa naszych parafian.

W sobotę 28 listopada rozpoczęły się tegoroczne Duszpasterskie Odwiedziny Rodzin, a w poniedziałek 30 listopada Roraty, które przebiegały pod hasłem Drzewo Życia – 1050 lecie Chrztu Polski.
Grudzień

Na tradycyjne wyjazdy, na Jarmark Adwentowy, 2 grudnia wyjechała grupa parafian wraz z ks. G. Rajsem. Tym razem kierunkiem wyjazdu był Bautzen w Niemczech. RELACJA
Natomiast 16 grudnia, na Jarmark Bożonarodzeniowy parafianie wyjechali do Krakowa, gdzie mieli również możliwość uczestnictwa w spotkaniu rekolekcyjnym z Ojcem Maciejem Biskupem. Była także okazja do zwiedzenia z ks. Grzegorzem klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie. RELACJA

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia do grona Dzieci Maryi, z okazji ich święta patronalnego, zostały przyjęte nowe dziewczęta: Emilia Knapik, Natalia Nalepka, Weronika Krzykawska, Marta Krzykawska, Wiktoria Kozinoga, Wiktoria Burek i Aneta Bienek. Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Rajs. Przyjęcia dziewcząt dokonał ks. proboszcz Rajmund Brol.

W IV niedzielę Adwentu 20 grudnia w ramach trwającego w Kościele Roku Miłosierdzia o g. 16.00 zostało zorganizowane specjalne nabożeństwo pokutne w czasie którego nasi kapłani dali wiernym okazję do dodatkowego skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

W Wigilię Bożego Narodzenia, przed Pasterką, kleryk Michał Chmiel wraz z młodzieżą, poprowadził czuwanie modlitewne, po którym uczestniczyliśmy w Mszy św., którą wraz z ks. wikarymi celebrował ks. prob. R. Brol , który też wygłosił okolicznościową homilię.

W Uroczystość Bożego Narodzenia swoje kolejne urodziny obchodził ks. Marcin Gruszka, za którego parafinie modlili się w czasie Bożonarodzeniowej sumy.

W Bożonarodzeniowe popołudnie uczestniczyliśmy w uroczystych Nieszporach „Noc nadeszła pożądana…”, którym przewodniczył ks. Marcin Gruszka.

W poniedziałek 28 grudnia w święto Świętych Młodzianków została odprawiona Msza św. dla dzieci ze specjalnym błogosławieństwem dla nich. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Grzegorz Rajs.
W tym samym dniu odbyło się kolędowe spotkanie Duszpasterskiej Rady Parafialnej na której ks. proboszcz poinformował Radę o opinii Diecezjalnej Komisji Budownictwa Sakralnego dotyczącej projektu budowy nowego Ołtarza Miłosierdzia Bożego.

W ostatni dzień roku 2015 uczestniczyliśmy we Mszy św. dziękczynnej połączonej z nabożeństwem dziękczynno-przebłagalnym. W czasie Mszy św. ks. proboszcz R. Brol podziękował za wspólną pracę duszpasterską i parafialną księżom wikarym, wszystkim pracownikom parafii, jak również wszystkim wspólnotom i Służbie Liturgicznej.

Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: