Winów_2015
Pielgrzymka dziękczynna dzieci pierwszokomunijnych
22 maj 2015

W piątek 22 maja 2015 roku ponad 50 dzieci wybrało się ze swoim opiekunem księdzem Grzego-rzem Rajs, siostrą Andrzeją ze zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusa w Bytomiu, wychowawczynią Panią Anną Zaworą ze Szkoły Podstawowej nr 38, oraz z opiekunami wolontariuszami i niektórymi rodzicami na pielgrzymkę będącą dziękczynieniem za dar I-szej Komunii Świętej do Winowa oraz do opolskiego ZOO.

Z samego rana pogoda nie była zbyt zachęcająca do podjęcia trudu pielgrzymowania jednak w miarę pokonywania przez autokar kolejnych kilometrów od czasu do czasu zaczęło na nas spoglądać słońce. Taka też, bezdeszczowa pogoda utrzymała się przez cały dzień.

Po ponad godzinnej podróży dojechaliśmy do urokliwej miejscowości jaką jest Winów leżący nieopodal Opola, gdzie znajduje się Sanktuarium dedykowane Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej. To jedno z sześciu szensztackich w Polsce i z ponad dwustu na świecie. Wspólnym fundamentem w duchowości Ruchu Szensztackiego jest idea przymierza miłości. Siostry szensztackie, jak nazywane są potocznie siostry Instytutu Sióstr Maryi przybyły do Winowa 18 maja 1986 roku podejmując prace apostolską nie tylko w tworzonej parafii ale w całej diecezji. W tym też roku rozpoczęły się prace budowlane zwieńczone uroczystością poświęcenia nowo wybudowanego sanktuarium przez bpa ordynariusza Alfona Nossola, 4 czerwca 1988 roku.

Po krótkim przygotowaniu w Sanktuarium rozpoczęła się eucharystia celebrowana przez naszego księdza Grzegorza w trakcie której modliliśmy się przede wszystkim za dzieci, które przed niespełna dwoma tygodniami po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu eucharystii a także za ich rodziców oraz Kapłanów naszej parafii.

Po mszy świętej kilka ciepłych słów pod adresem naszej grupy przekazał tamtejszy proboszcz ks. Waldemar Klinger będący jednocześnie dyrektorem Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża w Opolu. Następnie po wspólnym zdjęciu udaliśmy się przed ołtarz na krótką modlitwę podziwiając jednocześnie wizerunek Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej oraz umieszczone w otoku obrazu słowa SERVUS MARIAE NUNQUAM PERIBIT - sługa Maryi nigdy nie zginie, które stanowią podwaliny Ruchu Szensztackiego.

Szczególne miejsce zajmuje w Winowie figura bł. O. Alojzego Ligudy, któremu w czerwcu 1939 roku powierzono urząd rektora Domu Misyjnego św. Józefa w Górnej Grupie gdzie zastała go wojna. Z klasztoru, w krótkim czasie, uczyniono obóz internowania dla zakonników i księży z pobliskich diecezji. W tych ciężkich czasach z wielką odwagą dodawał wszystkim otuchy. Niestety 8 grudnia 1942 roku w obozie w Dachau zostaje zamęczony na śmierć.

Następnym etapem naszego pielgrzymowania było opolskie ZOO, które zarówno dzieciom jak i dorosłym uczestnikom pielgrzymki dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń. Czyż można zapomnieć widok małp huśtających się na linach, znudzonych goryli, niebezpiecznych pająków, spoglądających „z góry” żyraf, fok bawiących się z opiekunami oraz wielu innych mieszkańców tego urokliwego ZOO?

W drodze powrotnej do Bytomia ponownie odwiedziliśmy sanktuarium w Winowie, tym razem aby naładować akumulatory spożywając obiad przygotowany specjalnie dla naszej grupy przez siostry szensztackie. Po ponownym zajęciu miejsc w autokarze, pełni wrażeń udaliśmy się pod profesjonalną opieką w dalszą drogę bezpiecznie docierając w pierwszej kolejności pod Szkołę Podstawową nr 38, a następnie do miejsca docelowego - Szkoły Podstawowej nr 23 gdzie grupa rodziców oczekiwała na swoje pociechy.

W tym miejscu pragnę podziękować Naszym Kapłanom w imieniu wszystkich dzieci i rodziców za trud przygotowania tej wycieczki ale przede wszystkim za przygotowanie ich do przyjęcia Sakramentu I Komunii Świętej.

Szczęść Boże.

Tomasz Olszowy