Kronika parafialna
Rok 2017

A.D. 2017


Marzec
W niedzielę Laetare (Radości) - 27 marca, rozpoczęły się tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne. Wygłosił je ks. Artur Chwaszcza, kapłan naszej diecezji, obecnie misjonarz w Boliwii. Oprócz nauk ogólnych, wygłosił On nauki stanowe dla kobiet, mężczyzn oraz seniorów i chorych.

Kwiecień
2 kwietnia, w V Niedzielę Wielkiego Postu, kazania wygłosił ks. Jarosław Wiśniewski, proboszcz budującego się kościoła w Olszynie, który zebrał na ten cel kolektę.

Tradycyjnie, podczas Mszy św., w sobotę wieczorem i na sumie w Niedzielę Palmową, 9 kwietnia, nasz chór parafialny wykonał Pasję, tym razem według św. Mateusza.

Wieczorem tego samego dnia, grupa parafian wraz z ks. Rajsem udała się do Częstochowy, by tam uczestniczyć w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich i Apelu Jasnogórskim.

Tegoroczne Triduum Paschalne poprzez przeżywanie Ciemnych Jutrzni, Drogi Krzyżowej, Koronki do Miłosierdzia Bożego i wieczornych Ceremonii przybliżyło Nas do Tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zaś poranna niedzielna Msza św. Rezurekcyjna wprowadziła w klimat Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

19 kwietnia kapłani naszej parafii uczestniczyli w Konwencie Wielkanocnym dekanatu Żyglińskiego, który odbył się w parafii w Orzechu. W czasie Mszy św. modlono się za żywych i zmarłych kapłanów i wiernych naszego dekanatu.

W dniach 21-23 nasza parafialna schola „Cantati Angeli” przebywała na zgrupowaniu w Winowie koło Opola, by poprawiać swój warsztat wokalny. Do zorganizowania wyjazdu w dużym stopniu przyczynił się ks. Grzegorz Rajs oraz firmy: Alba i Biuro Przewozowe Grand Tour Venus z Ozimka.

Ks. Grzegorz Rajs, z grupą parafian, w dniach 30 kwietnia – 02 maja, udał się na pielgrzymkę na Ukrainę. Pielgrzymi odwiedzili m.in. Lwów, Zółkiew, Poczajów.

Maj
W niedzielę, 7 kwietnia, odbył się w naszym kościele koncert na organy i harfę w wykonaniu Łukasza Ungera i Marty Mogielnickiej. W programie zaprezentowano utwory Haendla, A. Holy, M. Gandiniego oraz improwizacje wielkanocne.

14 maja, na Mszach św. o godz. 10.00 i 11.30, 120 uczniów kl. III naszych podstawówek przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci zostały przygotowane przez ks. prob. Rajmunda Brola i ks. wikarego Grzegorza Rajsa.

W sobotę 20 maja, grupa pielgrzymkowa św. Jakuba, pod przewodnictwem ks. G. Rajsa wyruszyła na pielgrzymkę do Opactwa Benedyktynów w Lubiniu i do Sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu. Zaś 22 maja pielgrzymowano do Krakowa, gdzie pielgrzymi uczestniczyli w uroczystościach odpustowych ku czci św. Rity.

21 maja, 25-lecie święceń kapłańskich, obchodził pochodzący z naszej parafii ojciec Zbigniew Kutka, karmelita, obecnie posługujący w parafii Narodzenia N.M.P. w Baborowie niedaleko Raciborza (diecezja opolska). W tym samym dniu wysłuchaliśmy koncertu dziękczynnego w wykonaniu Ojca Jubilata.

23 maja odbyło się spotkanie Parafialnego Zespołu Synodalnego. Zespół składający się z przedstawicieli Rady Parafialnej, Nadzwyczajnych Szafarzy i przedstawicieli wspólnoty parafialnej, księży naszej parafii na czele z ks. prob. Rajmundem Brolem, zapoznał się z regulaminem Synodu i dyskutował nad dokumentem synodalnym dotyczącym rodziny.

W dniach 22-24 maja, przeżywaliśmy w naszej parafii Dni Krzyżowe. W poszczególne dni przy udziale naszych parafian odbywały się nabożeństwa przy krzyżach umieszczonych przy ulicach: ks. Pawła Jaskółki (obok kościoła), na Blachówce i na ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w dniu 28 maja, odbyła się tradycyjna pielgrzymka stanowa mężczyzn do Sanktuarium M.B. Piekarskiej. Pielgrzymów poprowadził ks. wikariusz Andrzej Staniek.

31 maja, w święto Nawiedzenia N.M.P., w pobliskim parku „Grota”, przy figurze Maryji, odbyło się ostatnie w tym roku Nabożeństwo Majowe, któremu przewodniczył ks. prob. Rajmund Brol.

Czerwiec
4 czerwca obchodziliśmy uroczystość Zesłania Ducha św. W tym dniu, przed kościołem miała miejsce zbiórka do puszek na dalszą budowę świątyni Opatrzności Bożej.

W tym samym dniu nabożeństwo popołudniowe uświetnił koncert naszej parafialnej scholii młodzieżowej „Cantate Angeli” pt. „Chwalmy Pana”.

W dniu 7 czerwca swoje urodziny obchodził Ks. Prob. Rajmund Brol, w intencji którego odprawiona została w uroczysta Msza św.

W dniach 12-14 czerwca 30 osobowa grupa naszych parafian uczestniczyła w rekolekcjach dedykowanych dla naszej parafii, w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Kokoszycach. Rekolekcje poprowadził ks. prof. Janusz Wilk – archidiecezjalny rekolekcjonista.

We wtorek 13 maja odbyło się pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie.

W tym samym dniu dzieci Pierwszokomunijne wraz z ks. Grzegorzem, Siostrą Andrzeją oraz nauczycielami udały się na pielgrzymkę do Winowa i Opola.

15 czerwca w Uroczystość Bożego Ciała naszymi ulicami, na terenie Suchej Góry, przeszła tradycyjna procesja teoforyczna. Przy czterech ołtarzach przygotowanych przez grupy wiernych modliliśmy się o błogosławieństwo Boże dla mieszkańców naszej parafii.

W tym samym dniu, na boisku klubu sportowego „Czarni Sucha Góra,” odbył się tradycyjny festyn Suchogórski „Michałki 2017”, organizowany przez Suchogórskie Towarzystwo Kulturalne.

22 czerwca na Mszy św. szkolnej zakończył się rok szkolno – katechetyczny 2016/2017. W czasie Mszy św. do grona ministrantów przyjęto 3 kandydatów: Mateusza Wowra, Mateusza Nizlera i Patryka Orzechowskiego.

W tym samym dniu wieczorem wspólnota ministrancka, Dzieci Maryi i schola młodzieżowa wyjechała, ze swoim opiekunem ks. G. Rajsem, do ogrodów farskich w Bujakowie na wspólną zabawę i grillowanie.

W ostatnią niedzielę czerwca gościł w naszej parafii i wygłosił Słowo Boże, nasz parafianin, pracujący na misjach w Burkino Faso, o. Zbigniew Łaś.

W dniach 26 czerwca – 2 lipca na kolejne pielgrzymko – wczasy na Mazury oraz na Litwę wyjechała ponad 50 osobowa grupa naszych parafian. Wyjazd zorganizował ks. G. Rajs.

Lipiec
W pierwszą niedzielę lipca pielgrzymowaliśmy, kolejny raz, na coroczną, ślubowaną pielgrzymkę do M.B. Piekarskiej. Pątników poprowadził kleryk Michał Chmiel. Mszę św. dla pielgrzymów w intencji naszych parafian odprawił w Bazylice Piekarskiej ks. Grzegorz Rajs.

W tym samym dniu głosiliśmy w naszej parafii przedstawicielkę Ruchu „Mairti” p. Danutę Szczepańską, która podzieliła się swoim świadectwem na temat jej uczestnictwa w tym Ruchu.

Grupa parafian wraz z ks. G. Rajsem udała się w dniach 20-27 lipca na pielgrzymkę do Włoch. Na trasie pielgrzymki znalazła się Padwa, Rzym, Asyż i San Marino. Pątnikom towarzyszył także ks. prof. Janusz Wilk.

W związku ze wspomnieniem św. Krzysztofa, 23 lipca, po Nabożeństwie popołudniowym, udzielone zostało specjalne błogosławieństwo dla kierowców i ich pojazdów.

31 lipca, na tygodniowy wyjazd „Boskie Wakacje” na Mazury, udała się grupa ministrantów i Dzieci Maryi, wraz ze swoim opiekunem i animatorami.

Sierpień
Na początku sierpnia, pochodząca z naszej parafii siostra Jolanta Kafka, została wybrana na Matkę Generalną Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Klaretynek.

Dnia 18 sierpnia, we wczesnych godzinach rannych, dzwony naszej świątyni, oznajmiły nam smutną wiadomość o śmierci księdza dziekana Rudolfa Solika, który od sierpnia 2001, a więc z chwilą przejścia na emeryturę do 01 sierpnia 2017 roku przez 16 lat niestrudzenie, każdego dnia pomagał duszpastersko w naszej parafii. Ks. Rudolf Solik urodził się 20 września 1934 r. w Lazarówce jako jedno z trojga dzieci Ludwika, górnika, i Gertrudy z d. Wodczak. Ochrzczony został 26 września 1934 r. w parafii Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach-Bobrownikach Śląskich. W 1941 r. rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Suchej Górze. Od 1949 r. kontynuował naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowskich Górach, gdzie w 1954 r. złożył egzamin dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W 1955 r. podjął studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święceń diakonatu udzielił mu bp Herbert Bednorz 10 kwietnia 1960 r. w Krakowie. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk bp. Bednorza 26 czerwca 1960 r. w Katowicach. Po wakacyjnym zastępstwie w rodzinnej parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu-Suchej Górze oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim pełnił posługę wikariusza w parafiach: św. Mikołaja w Pstrążnej (do 1964), św. Andrzeja Boboli w Czerwionce-Leszczynach (do 1967), Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich-Brzozowicach-Kamieniu (1972), św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach (do 1973), św. Mikołaja w Pierśćcu (do 1975) oraz św. Michała Archanioła w Skrzyszowie. W kwietniu 1976 r. został mianowany wikariuszem ekonomem, a następnie w czerwcu tego roku - proboszczem parafii św. Katarzyny w Pielgrzymowicach. Przez dwie kadencje pełnił urząd dziekana ówczesnego dekanatu pawłowickiego.

W niedzielę 20 sierpnia o g. 16.00 trumna z ciałem księdza Dziekana została przeniesiona do kościoła, gdzie, przy dużej ilości wiernych, została odprawiona Msza św. żałobna. Pogrzeb ks. dziekana Solika odbył się w poniedziałek 21 sierpnia. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Ciało ks. Dziekana spoczęło na cmentarzu w Suchej Górze w kwaterze kapłańskiej.

Więcej na temat ks. Rudolfa Solika:
Zmarł ks. Rudolf Solik

20 sierpnia odbyła się Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej. Pielgrzymkę poprowadził kleryk Michał Chmiel.

W dniach 21-28 sierpnia grupa parafian, wraz z ks. dziekanem Rajmundem Brolem oraz Ojcem Romanem Woźnicą, udała się na pielgrzymkę do Włoch. Na trasie pielgrzymki znalazły się Mariazell, Werona, Siena, Pompeje, San Giovani Rotundo, Lanciano, Loretto, Padwa, Wenecja.

Natomiast ks. Grzegorz Rajs w dniach 22-23 sierpnia, wraz z grupą parafian pielgrzymował do Lwówka Śląskiego, Bolesławca i Poczdamu.

W poniedziałek 28 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie Koła Misyjnego, którego gościem był, pracujący w Burkino Faso, O. Zbigniew Łaś.

Na kolejną Noc Pokuty do Turzy Śląskiej, która odbyła się pod przewodnictwem Abpa Damiana Zimonia, 29 sierpnia, pojechał z grupą wiernych ks. Grzegorz Rajs.

Wrzesień
Od 2 września sobotnia, wieczorna Msza św. została przesunięta z godz. 18.00, na godz. 17.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu od tej soboty odbywa się o godzinie 16.00.

W niedzielę 2 września, na Mszy św. o godz.11.30, do grona ministrantów został przyjęty Mateusz Adamik.
7 września gościem Koła Misyjnego była Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Klaretynek siostra Jolanta Kafka.

Również 7 września, na Mszy św. szkolnej, zainaugurowano rok szkolno- katechetyczny 2017/2018.

W niedzielę 10 września, na Mszy św. o godz. 10.00, działkowcy naszej parafii dziękowali Bogu za tegoroczne plony, jak również się modlili w intencji zmarłych działkowiczów. Kazania w tym dniu wygłosił kamilianin o. Jerzy Wilk, pracujący na Madagaskarze.

W środę 13 września, w ramach Wieczoru Fatimskiego, ks. prob. Rajmund Brol odprawił Mszę św. w intencji Matki Generalnej Jolanty Kafki i całego Zgromadzenia Sióstr Klaretynek. Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja z figurą M. B. Fatimskiej i odmówiono różaniec.

Jak co roku, tym razem 16 września, grupa naszych parafian uczestniczyła w tradycyjnych obchodach kalwaryjskich Podwyższenia Krzyża Świętego na Górze św. Anny.

W tym samym dniu, w czasie Uroczystej Mszy św., Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej Górze obchodziła jubileusz 115-lecia swojego istnienia. W Mszy św. uczestniczyły władze miasta, oddziały Straży Pożarnej z Regionu, jak również rodziny naszych strażaków. W trakcie uroczystości poświęcony przez ks. proboszcza został nowy sztandar OSP w Suchej Górze.

Z okazji zbliżającego się Odpustu Parafialnego 17 września odbył się koncert utworów muzyki sakralnej w wykonaniu Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds” pod batutą Klaudiusza Jani.

W nocy z 22-23 września młodzież naszej parafii uczestniczyła w nocnej, młodzieżowej Pielgrzymce z katedry gliwickiej do Sanktuarium M. B. Pokornej w Rudach, organizowanej przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieżowe.

W niedzielę 24 września obchodziliśmy doroczny Odpust Parafialny ku czci św. Michała Archanioła. Kazanie odpustowe wygłosił pochodzący z naszej parafii ks. prałat Józef Fronczek, emerytowany proboszcz Bazyliki NMP Matki Kościoła w Pszowie.

26 września ks. prob. Rajmund Brol odprawił Mszę św. odpustową dla chorych i starszych parafian. Po Mszy odbyło się spotkanie w salce Jana Pawła II zorganizowane przez parafialny Caritas.

W dniach 29 września – 1 października ks. Grzegorz Rajs, wraz z grupą parafian, pielgrzymował na Podhale (Ochotnica, Tylicz, Krynica).

W ostatnich dniach września powitaliśmy w naszej parafii ks. Adama Kubasika , który do czasu wyjazdu na misje do Peru, będzie rezydentem w naszej parafii. Ksiądz rezydent w czasach swojej młodości mieszkał w naszej parafii, by w czasach liceum przeprowadzić się do parafii św. Józefa w Bytomiu. Pracował na misjach w Peru, obecnie przebywa na urlopie.

Październik
W środę 4 października odbyło się posiedzenie Rady Parafialnej, na której poruszano sprawy bieżące dotyczące parafii, jak również sprawę nowego regulaminu cmentarza.

7 października nasz parafialny chór pielgrzymował do Tylicza. Pielgrzymom towarzyszył ks. Grzegorz Rajs.

W piątek 13 października swoje kolejne urodziny obchodził ks. wikary Andrzej Staniek. Msza św. w Jego intencji odprawiona była w czasie Wieczoru Fatimskiego, który zakończył się procesją z figurą M. B. Fatimskiej i odmawianiem różańca.

W niedzielę 22 października, rozpoczynającą Tydzień Misyjny, kazania wygłosił ojciec Dominik Ochlak, oblat.
26 października grupa naszych parafian wraz z ks. Grzegorzem Rajsem wyjechała na Jasną Górę by tam uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim.

W niedzielę 29 października swoje kolejne urodziny obchodził nasz wikary ks. Grzegorz Rajs, w intencji którego została odprawiona wieczorna Msza św.

W tą niedzielę, obchodziliśmy również, Uroczystość poświęcenia naszego kościoła.

Listopad
1 listopada uczestniczyliśmy w Uroczystych nieszporach, po których wyruszyła procesja na cmentarz parafialny. W czasie procesji i na cmentarzu odmawialiśmy różaniec i modlitwy w intencji zmarłych.

W dzień zaduszny, 2 listopada, została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych parafian i kapłanów pochodzących z naszej parafii.

W święto Niepodległości ks. proboszcz Rajmund Brol odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny i wygłosił okolicznościową homilię.

W tym samym dniu grupa pielgrzymkowa wyjechała z ks. Grzegorzem Rajsem na pielgrzymkę do Koszęcina (wizyta w Zespole Pieśni i Tańca – Śląsk), Lisowa – (wizyta u naszego byłego wikarego ks. Kazimierza Bartosika) i Mzyk – (sanktuarium św. proboszcza z Ars).

W samo południe 18 listopada Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że wolą Papieża Franciszka dotychczasowy proboszcz parafii św. Franciszka w Zabrzu ks. prałat Andrzej Iwanecki został wyniesiony do godności biskupiej. Biskup nominat będzie biskupem pomocniczym naszej diecezji gliwickiej. Święcenia biskupie zaplanowano na 07 stycznia 2018r. w katedrze Gliwickiej.

W niedzielę 19 listopada gościliśmy w naszej parafii ks. Adama Bożka, na co dzień misjonarza posługującego na Ukrainie. Ksiądz Adam Brożek na wszystkich Mszach św. wygłosił homilię.

22 listopada, we Wspomnienie św. Cecylii, została odprawiona w naszym kościele Msza św. w intencji naszego chóru parafialnego i naszych organistów p. Karola Jasioka i Kamila Hajdy.

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w czasie sumy została odprawiona uroczysta msza św. w intencji L.S.O. naszej parafii i jej opiekuna ks. Grzegorza Rajsa. Do grona ministrantów zostali przyjęci dotychczasowi kandydaci: Filip Duma, Dawid Kaczówka, Bartosz Janczak.

Grudzień
1 grudnia wszedł w życie nowy Regulamin cmentarza parafialnego, zatwierdzony na październikowym spotkaniu Rady Parafialnej.

Od soboty, 2 grudnia, rozpoczęły się tegoroczne odwiedziny kolędowe.

Tradycyjnie 4 grudnia, z okazji wspomnienia św. Barbary, ks. prob. Rajmund Brol odprawił Mszę św. w intencji górników i ich rodzin oraz za zmarłych górników. Przed Eucharystią, w kaplicy św. Barbary, odbyło się krótkie nabożeństwo.

W środę 6 grudnia Ks. Grzegorz Rajs z grupą parafian wyjechał na Jarmark Adwentowy do Cottbus, a 12 grudnia grupa pielgrzymkowa św. Jakuba Apostoła udała się do Wrocławia.

8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, o godz. 12:00 w czasie „Godziny Łaski” modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem w intencjach Ojczyzny, naszej parafii, naszych rodzin i osobistych.
W tym dniu swoje święto patronalne obchodziła wspólnota „Dzieci Maryi”, w intencji, której została odprawiona Msza św. której przewodniczył opiekun wspólnoty ks. Grzegorz Rajs.

16 grudnia odbyło się, w salce Jana Pawła II, spotkanie opłatkowe wspólnoty Żywego Różańca.

W Wigilię Uroczystości Bożego Narodzenia zostały odprawione msze św.; dla dzieci z otwarciem żłobka i o północy tradycyjna Pasterka, której przewodniczył ks. proboszcz Rajmund Brol. Przed Pasterką uczestniczyliśmy w Nabożeństwie przygotowanym przez młodzież oazową.

Tradycyjnie popołudniu I dnia Świąt uczestniczyliśmy w Uroczystych Nieszporach „Noc nadeszła pożądana”. Nieszporom przewodniczył Ks. Grzegorz Rajs.

W czwartek 28 grudnia, z okazji Święta Świętych Młodzianków, została odprawiona Msza św. w intencji dzieci. Po mszy św. nastąpiło rozdanie nagród za udział w Roratach.

W ostatni dzień Starego Roku, po każdej mszy św., przed wystawionym Najświętszym Sakramentem dziękowaliśmy Bogu za cały miniony Rok 2017 i prosiliśmy w intencji nadchodzącego 2018.
W czasie Eucharystii ks. proboszcz Rajmund Brol podał statystykę parafialną za miniony rok.

Copyright © Parafia św. Michała Archanioła         Projekt: Wojciech Sitko         Redakcja: sg.par@wp.pl         Liczba odwiedzin: