Nasi misjonarze
Ks. Włodzimierz Łaś
Ks. Włodzimierz Łaś jest obecnie proboszczem parafii w Cestohowie w Texasie, o której pisze tak:

"Gdzie jestem ???

Czasem, gdy zapomnę o tym gdzie jestem !! to wydaje mi się, że gdzieś pod Opolem w Płużnicy, tylko że sto pięćdziesiąt lat temu.

"Moja parafia" Nativity fo the Blessed Virgin Mery - Narodzenia Błogosławionej Dziewicy Maryi - dosłownie, a w tłumaczeniu polskim, Narodzenia Najświętszej Panny Maryi - powstała w 1873 roku, w wyniku podziału Panny Marii, parafii Niepokalanego Poczęcia. Parafia Panna Maria jest najstarszą polską parafią w USA. Została założona w 1854 roku przez pierwszych polskich emigrantów przybyłych na tereny USA - Texasu - ze Śląska Opolskiego, z Płużnicy i okolicznych wiosek. Osadnicy przywędrowali razem ze swoim duchowym ojcem, ks. Leopoldem Moczygembą.

Miejscowość, w której znajduje się mój kościół, to CESTOHOWA, oddalona od Panny Marii o około 5 mil, od Św. Heleny o następne 4 mile , do Św. Jadwigi ok. 24 mil, a do San Antonio 48 mil.

Nazwy miejscowości nadali pierwsi osadnicy, mając głęboką wiarę w moc orędownictwa Najświętszej Panienki i świętych.

Możecie sobie wyobrazić jaki kontrast po pracy w gwarnym Nowym Yorku. Cisza i cisza, czasem zakłócona odgłosem drogi szybkiego ruchu, a zasięgu wzroku cztery domy, w tym dwa zamieszkałe na stałe. Dookoła farmy i pasące się przez cały rok bydło. Cestohowa nawet nie posiada własnego kodu pocztowego, pisząc do mnie używa się kodu miasta Falls City, które posiada pocztę, kościół, bank, szkołę i restaurację w stanie kasacji.

Raz do roku przybywa tu "Het Pony Express", pocztylion na koniu przywożąc świąteczną rezolucję i życzenia od gubernatora stanu oraz zabiera pocztę, by ostemplować ją specjalnym datownikiem wraz z nazwą miejscowości CESTOHOWA.

W Cestohowie znajduje się kościół, szkoła parafialna odkupiona od rządu USA na cele szkoły przyparafialnej, konwent po siostrach zakonnych Felicjankach i dom parafialny, gdzie organizowane są rożnego rodzaju imprezy natury nie tylko kościelnej.

Parafia liczy 350 osób, w tym pochodzenia meksykańskiego ok. 12-15, reszta to w większości potomkowie pierwszych osadników ze Śląska i Niemiec.
O. Włodzimierz Łaś,
Cestohowa, Texas, USA

Zdjęcia z poprzedniej parafii ks. Włodka pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia na Brooklynie:

Kościół, szkoła i Dom Sióstr Parafii MB Pocieszenia przy Metropolitan Avenue w Brooklynie
Ks. Włodzimierz na tle Manhattanu (po tragedii WTC)